מזג האוויר ים המלח הוא לכל הדעות מזג אוויר מיוחד שמושפע באופן דרמטי מעצם העובדה כי מדובר על המקום הנמוך ביותר בעולם. מדובר על נקודה נמוכה במזרחו של מדבר יהודה שהוא, בניגוד לנגב, לא שייך לקו המדבריות העולמי, מדובר אמנם במדבר בצל גשם אבל לא במדבר פחות קטלני עם משקעים גבוהים יותר. כמות המשקעים הממוצעת בחודשי החורף עומדת על תשעה מ"מ לכל היותר. בחודשי הקיץ, בכל יום, מתאדים כמטר של מים מלוחים מים המלח, מה שמוסיף על המליחות של האגם שנהנה ממצבורי המלח שנותרים במקום. 

הטמפרטורות בקיץ הן מהגבוהות ביותר בארץ

בחודשי הקיץ מזג האוויר ים המלח גבוה משאר אזורי הארץ, הטמפרטורה יכולה להגיע עד לארבעים מעלות בממוצע. מה שהוא באמת מהמדדים החמים ביותר שאפשר למצוא בישראל. גם בלילה, אפילו בחודשי החורף הקרים, אנחנו לא מדברים אלא על טמפרטורה שלא יורדת משלושה עשר מעלות בממוצע. 

משום שמדובר על נקודה שממוקמת ממזרח למצוק העתקים, מדובר על נקודה אליה לא מגיעות רוחות בדרך כלל, כך שאמנם בחודשי החורף מדובר על גן עדן אבל בחודשי הקיץ, זה כבר סיפור אחר לחלוטין. 

ים המלח נוצר כתוצאה מתופעה גיאולוגית יוצאת דופן 

ים המלח נחשב לאחד הפלאים הגדולים של העולם. הוא נוצר כתוצאה של תופעה גיאולוגית יוצאת דופן, לאורכו של השבר הסורי-אפריקאי. השבר הגיאולוגי הזה יצר כמו 'כיס קטן' עמוק למדי, בו נוצר מקווה המים הזה. משום שמדובר על מקום עם מזג אוויר חם כל כך, כל מה שנותר מהמים במקום אלו רק מלחים שפשוט נותרו לאחר שהמים התעדו. 

ים המלח משמש לאורך שנים בתור מחצב חשוב של מדינת ישראל. באם מדובר על תעשיית הקוסמטיקה ובין אם מדובר על תעשיות נוספות שנתרמות מהייחודיות של המחצבים אותם מצאו בים המלח.