היסטוריה קצרה של צפת העתיקה

צפת העתיקה הייתה חברה סגורה במשך למעלה ממאתיים שנה. היו בה בשיאה אוכלוסייה של כ-12,000 תושבים, שכמעט כולם היו יהודים ספרדים.

האזכור הראשון של צפת במקורות היסטוריים הוא מהמאה ה-11. בשלהי המאה ה-16 הייתה צפת מרכז קבלה בראשותו של רבי יצחק לוריא אשכנזי, שבעצמו עלה לעיר מירושלים. במאה ה-17, צפת הפך למרכז של קבלה, מושך יהודים מירושלים המבקשים ללמוד.

עד עצם היום הזה צפת נותרה עיר מקובלים, ואוירה ייחודית נופשים ומטיילים חרדים רואים ערך רב בלינה בצימרים בצפת על מנת לטייל וליהנות מהנוסטלגיה העתיקה שעדיין פועמת באזור.

איך להגיע ואיך לבלות את זמנך בצפת העתיקה

צפת היא ישוב במחוז הצפון בישראל. הוא ממוקם כ-25 קילומטרים (16 מייל) דרומית-מזרחית לכנרת.

בצפת מתגוררים כ-36,000 תושבים. העיר העתיקה של צפת מוקפת בחומות אבן גבוהות שנבנו במאה ה-16. בעיר העתיקה יש בתי כנסת רבים, מקוואות ועוד אתרים קדושים ליהודים. תופעות אלו הם הגורמים הייחודיים לענף המשגשג צימרים לחרדים בצפת.

המקומות הטובים ביותר להירגע ולהתחדשות בצפת העתיקה

צפת הייתה מיושבת עוד מימי קדם. על פי התנ"ך, ישעיהו הנביא הלך להתגורר בצפת לאחר שהוגלה מביתו בירושלים. אזור צפת נותר ברובו יהודי עד מלחמת ערב-ישראל ב-1948.

לאחר מלחמת 1948 הפכה צפת לעיר מעורבת עם תושבים יהודים וערבים כאחד. היהודים התרכזו בעיר העתיקה, בעוד הערבים התגוררו בעיקר מצפון לעיר העתיקה, ליד הכביש המהיר. המתיחות בין יהודים לערבים גברה ככל שגבולות ישראל נדחקו אל מול אלו של לבנון. האוכלוסייה הערבית שהתגוררה ליד צפת לפני 1948 הייתה גורפת מורכבת ממוסלמים סונים.

נכון להיום צפת מיושבת במגוון גדול של קהלים, אם כי האוירה בצפת היא יהודית וחרדית כאחד. לצביון היהודי של צפת יש השפעה גם מתיירים חרדים רבים שבוחרים לטייל דווקא בצפת בשל מאפייניה הייחודיים. למרות שרוב תושבי צפת אינם חרדים, בפועל רוב השוהים בעיר חרדים בשל השכרת צימרים לחרדים בעיר המכפיל את האוכלוסייה המקורית פי כמה.

אתרים שכדאי לראות בעיר צפת העתיקה ובסביבתה

העיר העתיקה של צפת, המכונה גם "עיר הקדושים", היא יעד תיירותי פופולרי. האוכלוסייה היהודית האורתודוקסית בעיר עדיין חיה באותו אזור קומפקטי כמו במאות השנים האחרונות, וניתן לחוות את האווירה היהודית המסורתית בשבתות ובחגים.