זוגות רבים בישראל חולקים חיים משותפים מבלי להינשא. זוגות מעין אלה נוהגים לערוך כיום הסכם זוגיות או בשמו האחר: הסכם חיים משותפים. במאמר הבא תקבלו את כל המידע אודות הסכם חיים משותפים ומה ההבדל בעצם בינו לבין הסכם ממון.

מה ההבדל בין הסכם חיים משותפים להסכם ממון?

החוק הישראלי עושה הבחנה בין הסכמי ממון שמתייחסים בעיקר להיבטים הכלכליים הנוגעים לחיים של בני זוג נשואים או ידועים בציבור ובין הסכמי חיים משותפים אשר ידועים גם כהסכמי זוגיות שמטרתם היא להסדיר את אופן החיים יחד גם ללא צורך חוקי במסגרת נישואין או מעמד של ידועים בציבור.

למי מתאים ההסכם המדובר?

הסכם חיים משותפים רלוונטי לזוגות אשר מעוניינים לחלוק את חייהם יחדיו, לרבות זוגות חד מיניים, זוגות שהתחתנו בנישואין אזרחיים או זוגות שמצויים בפרק ב והם מעוניינים לעגן את חלוקת הרכוש ביניהם. באמצעות חוזה מהסוג המדובר מתאפשר לכל אחד מבני הזוג לדעת איזה רכוש נכנס לקשר הזוגי ומה נותר ברשות כל אחד בסוף הקשר. פתרון זה מסייע בהגנה על הרכוש האישי של כל אדם, ההון העצמי והנכסים של כל צד.

מעבר לחלוקת הרכוש ההסכם יסדיר גם את תנאי השותפות בין בני הזוג בכל תחום שהם בוחרים בו.

הסכם חיים משותפים נחשב כהסכם שתקף מבחינה משפטית מרגע שחותמים עליו וזה ללא צורך בקיומם של תנאים כאלה ואחרים וזאת בשונה מהסכם ממון שמחייב קבלת אישור מיוחד מבית המשפט לאחר החתימה שלו בכדי שיחשב כתקף בפן המשפטי.

בכדי לערוך הסכם מעין זה יש לבחור עורך דין מקצועי ומנוסה בתחום כדוגמת אורי גנור, אשר יסייע לכם להגיע לכל ההבנות הנדרשות עבור ההסכם וכמובן לערוך אותו ולחתום עליו על מנת להעניק לו תוקף משפטי.